PIPERIN hasznossága és a tudományos bizonyítékok:
(Kutatási forrásanyagok az oldal alján …)
Piperin – A fekete- és hosszúbors (Piper nigrum és Piper longum) terméséből származó tisztított kivonat, amely egy általánosan biztonságosnak elismert (GRAS) lipofil („zsírban oldódó”) alkaloid, amely a bors csípősségéért felelős.
Támogatja:
- A tápanyagok felszívódásának növelése akár 300%-kal
A piperin az ájurvéda, az indiai hagyományos gyógyászat része, több mint kétezer éve használják, és az egyik legszélesebb körben alkalmazott gyógynövény, amely az ájurvédikus receptúrák kétharmadában megtalálható. Más fűszerekben található csípős alkaloidokkal, például a fokhagymával, gyömbérrel, édesgyökérrel és kurkumával együtt növeli a társított anyagok, például vitaminok, ásványi anyagok, étrend-kiegészítők és gyógyszerek biológiai hasznosulását.
A piperin „biofokozóként” működik, és számos tanulmány kimutatta, hogy jelentősen növeli a vitaminok (B1, B2, B3, B6, B9, B12, C), ásványi anyagok (jód, kalcium, vas, cink, réz, szelén, magnézium, kálium, mangán), aminosavak (lizin, izoleucin, leucin, treonin, valin, triptofán, fenilalanin, metionin), gyógynövénykivonatok (kurkumin, ginzenozidok, kvercetin, koenzim Q10, resveratrol, epigallokatechin-gallát zöld teából, piknogenol) és gyógyszerek (például ibuprofen, diklofenák, rifampicin, ampicillin, tetraciklin, pirazinamid, fexofenadin) felszívódását és hasznosulását. Például kimutatták, hogy a kurkumin szintjét 2000%-kal növeli.
Az orálisan bevitt gyógyszerek, étrend-kiegészítők és tápanyagok biológiai hasznosulása az „első áthaladás metabolizmusa” révén csökken. Ez azt jelenti, hogy ezek az anyagok a gyomorban és a belekben található savak és enzimek hatására lebomlanak, jelentősen átalakulnak a májban, majd kiválasztódnak. Ez jelentősen befolyásolja a véráramba kerülő anyagok mennyiségét, azaz biológiai hasznosulásukat.
A piperin gátolja azokat az enzimeket a gyomorban és a belekben, amelyek lebontják a tápanyagokat és gyógyszereket. Emellett serkenti az aminosavszállítók működését a bélfalban, gátolja a p-glikoproteint, amely az anyagokat eltávolítja a sejtekből, és csökkenti a glükuronsav termelését a belekben, ezáltal több anyag juthat be aktív formában a szervezetbe. Így ezek az anyagok hosszabb ideig képesek elérni és megmaradni a célsejtekben, növelve azok hatékonyságát. Ennek következtében a piperin képes egy kevésbé hatékony terápiás anyagot rendkívül hatékonyá tenni, egyszerűen azáltal, hogy növeli annak biológiai hasznosulását és sejten belüli tartózkodási idejét.